Do elementów zbrojonych

Do elementów zbrojonych stosuje się raczej węglan potasu, azotyn sodu lub specjalne preparaty, jak kłuta- n i t. Betony z domieszką węglanu potasu nie zamarzają. Węglan dodaje się w ilości 5-f-15% masy cementu. Wadą domieszki ! jest szybkie tracenie przez ‚beton urabialności. Azotynu sodu dodaje się 5% w stosunku do masy cementu. Podobnie jak węglan potasu obniża on punkt zamarzania wody zarobowej. Klutanitu dodaje się 0,1% masy cementu. Zwiększa on urabialność betonu 1 obniża punkt zamarzania betonu.

Do robót prowadzonych w okresie zimowym nie można stosować cementów hutniczych, gdyż są one niskokaloryczne, tzn. w czasie wiązania wydzielają mało ciepła.

Jeżeli betonowanie wykonuje się w czasie mrozów, to już w temperaturze 0° do – 3°C powinno się z reguły stosować podgrzewanie materiałów i osłonę świeżo wykonanych elementów matami, papą, brezentem. Te środki zapobiegawcze wystarczają na ogół podczas betonowania elementów masywnych, nawet w temperaturze do – 5°C i rzadko trzeba stosować nagrzewanie powierzchniowe. Naparzanie lub ogrzewanie prądem elektrycznym stosuje się dopiero w temperaturze od – 3° do – 15°C. W razie mrozów poniżej -15°C robót nie prowadzi się, chyba że wykonuje się je w cieplakach, obejmujących cały plac budowy.

Zimą również podczas transportu należy mieszankę betonową zabezpieczyć przed obniżeniem temperatury. Układana mieszanka betonowa musi mieć temperaturę przynajmniej +10°C dlatego taczki i wózki w czasie przewozu masy należy przykrywać deskami, papą, matami itp. Również rynny, taśmy przenośników i szyby dźwigowe należy osłonić, a w miarę możliwości ogrzewać. Strumieniem wody lub ciepłego powietrza trzeba ogrzewać deskowanie, w którym układa się beton oraz znajdujące s^ę w deskowaniu zbrojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony