Każda obrabiarka ma

Każda obrabiarka ma charakterystykę fabryczną podającą naj-ważniejsze dane. Pracę obrabiarki charakteryzują przede wszystkim prędkość skrawania i prędkość posuwu. Pierwsza określa ‚ prędkość ruchu narzędzia skrawającego, druga prędkość ruchu obrabianego materiału. Obie prędkości muszą być dostosowane do rodzaju materiału (drewno twarde lub miękkie) i do narzędzia skrawającego (piła, frez, wiertło).

W dużych ciesielniach do przecinania tarcicy na długość instaluje się specjalne pilarki tarczowe poprzeczne. Dawniej nazywano je wahadłowymi, gdyż tarcza była umocowana na wale zawieszonym na długim ramieniu obracającym się w przegubie przytwierdzonym do sufitu. Obecnie tarcze są umieszczane na wózku, chodzącym po wspornikowych szynach. Przecinając pakiet tarcicy, tarczę przesuwa się od siebie, na stole pod prowadnicami wózka układa się tarcicę i następnie wózek pociąga ku sobie, dzięki czemu tarcza przecina drewno.

Tarczówki wzdłużne (rys. 5-11) są najczęściej używanymi obrabiarkami do drewna. Tarczo wka składa się ze stołu, w którym położenie płyty moż- , na regulować, aby tarcza wystawała ponad stół wię-cej niż na grubość ciętego materiału. Prowadzenie materiału ciętego wzdłużnie ułatwia listwa prowadząca, zamontowana na stole. W wielu pilarkach stół jest uchylny, co pozwala na przecinanie ukośne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony