Malowanie w kolorach

Malowanie w kolorach pełnych wykonuje się we wnętrzach bogato wykończonych. Malowanie klejowe stosuje się do tynków i drewna. Techniki klejowe są nietrwałe i ścieralne. Dużo lepsze są techniki emulsyjne, dużo trwalsze i dające powłoki zmywalne.

Techniką emulsyjną nazywa się wykonywanie powłok malarskich z farb emulsyjnych. Farby emulsyjne, oparte zarówno na Spoiwie emulsyjnym, jak i dyspersyjnym, dają powłoki wysokiej jakości o dużych walorach estetycznych. Zależnie od użytego składnika błonotwórczego mogą one zastępować nie tylko farby klejowe i kazeinowe, lecz również farby olejne. Do zalet ich należy zaliczyć możliwość rozcieńczania wodą można więc je nanosić na podłoża niezbyt suche. Farby emulsyjne można nanosić na wszystkie podłoża z wyjątkiem metalowych, gdyż działają na nie korodująco. Znajdują one również zastosowanie do malowania podłoży pokrytych farbami olejnymi, emaliami i lakierami.

Podłoża powinny być mocne, dostatecznie suche i czyste oraz nie wykazywać rys i pęknięć, podobnie jak w technice klejowej. Tynki wapienne mogą być malowane farbą emulsyjną nie wcześniej niż po miesiącu od wykonania, tynki cementowo-wapien- ne – po upływie 3-HL miesięcy. Jeżeli zachodzi konieczność malowania tynków świeższych, wykazujących odczyn alkaliczny, należy je przed malowaniem fluatować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony