Naprawa elementów żelbetowych

Wszelkie naprawy, wzmocnienia i przeróbki elementów żelbetowych wymagają szczegółowego zbadania istniejących konstrukcji i opracowania projektu oraz wykonania obliczeń. Wzmocnienia sprowadzają się do zwiększenia przekroju betonu lub stali, zaś naprawy do uzupełniania betonu zniszczonego przez wpływy atmosferyczne lub inne czynniki korodujące.

Największa trudność naprawy polega na połączeniu nowego betonu ze starym. Są produkowane specjalne domieszki zmniejszające napięcie powierzchniowe świeżego betonu, dzięki czemu przenika on w pory betonu starego, powodując wzajemne połączenie się obu betonów. Oczywiście powierzchnia starego betonu przed dobetonowa- niem musi być bardzo starannie oczyszczona i spłukana wodą. Wspomniane domieszki dodaje się tylko do partii betonu, które zetkną się bezpośrednio z betonem starym.

Przebudowując lub naprawiając konstrukcje żelbetowe, należy przede wszystkim ustalić skład i klasę betonu, z jakiego została ona wykonana. W tym celu pobiera się z niej próbki, które trzeba poddać w laboratorium badaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony