Organizacja robót ciesielskich

Charakter robót ciesielskich odpowiada specjalnie pracy zespołowej, gdyż dają się one rozłożyć na szereg czynności, które mogą wykonywać robotnicy o różnych kwalifikacjach. Skład zespołu nie jest stały i zależy przede wszystkim od charakteru wykonywanych robót oraz stopnia zmechanizowania poszczególnych czynności.

Na ogół roboty proste wykonują zespoły dwuosobowe: cieśla z pomocnikiem, a roboty bardziej złożone – trzyosobowe: dwóch cieśli plus jeden pomocnik.

Cieśla wykonujący elementy z tarcicy obrzynanej musi mieć strugnicę stolarską lub stół ciesielski. Wszelkie narzędzia powinny znajdować się w zasięgu ręki robotnika. Rozkłada on je na stole, natomiast podczas montażu w specjalnej skrzynce. Stojaki, podstawki, wałki itp. sprzęt pomocniczy po wykonaniu odpowiednich czynności powinno się składać na stałym miejscu przechowywania. Materiał ułożony i wysortowany powinien być w zasięgu ręki, aby nie tracić czasu na jego wybieranie i donoszenie. Miejsce robocze powinno być stale utrzymywane w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony