Osadzanie i mocowanie ościeżnic

Osadzanie ościeżnic powinno być bardzo staranne, ponieważ częste ruchy skrzydeł drzwiowych i okiennych powodują wypadanie ościeżnic z otworów. Ościeżnice mogą być osadzane albo jednocześnie ze wznoszeniem ścian, co ma miejsce obecnie wyłącznie podczas budowy ścianek działowych, albo już po w y- konaniu ścian. Ostatni sposób dotyczy ścian grubszych.

Najprostsze osadzenie ościeżnicy w gotowym otworze polega na przebiciu jej gwoździami lub przykręceniu wkrętami do klocków drewnianych, osadzonych w murze w liczbie nie mniejszej niż 3 na wysokości otworu (rys. 4-16a). Klocki powinny być osadzone w środku przekroju muru, gdyż z krawędzi łatwo wypadają. Ościeżnice mocuje się również za pomocą kotwi ościeżnicowych (rys. 4-16b).

W ściankach działowych ościeżnice mocuje się przez przybicie do nich płaskowników metalowych zatopionych w spoinach ścianki (rys. 4-16c).

Ościeżnice metalowe mocuje się przez wmurowanie (rys. 4-16d). Ościeżnice okien i drzwi metalowych mają zazwyczaj „wąsy”, tj. przyspawane kawałki płaskownika. Ościeżnice ustawia się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony