Pręty zbrojeniowe

Pręty zbrojeniowe w elemencie żelbetowym przenoszą przede wszystkim siły rozciągające. Dlatego muszą być umieszczone np. w belkach ciągłych w przęsłach u spodu belki, na podporach zaś u góry. Ponadto w strefie przypodporowej często potrzebne są pręty ukośne. Z tych względów w wielu szkieletach występują pręty gięte.

Ilości poszczególnych składników ustala się na podstawie pro-jektowania betonu. Jest kilkanaście metod projektowania betonu. Podstawą wszystkich metod w odniesieniu do betonów zwykle jest taki dobór składników, aby beton po zagęszczeniu był jak najmniej porowaty.

Projektowanie betonu którąkolwiek z metod wymaga pracochłonnych prac przygotowawczych, do wykonania których potrzebne jest specjalnie wyposażone laboratorium. Na małych budowach instalowanie tego rodzaju laboratorium jest niecelowe, jak również nie zawsze można korzystać z usług laboratorium centralnego. Z tego względu przygotowanie betonu często odbywa się nie na podstawie specjalnej receptury zaprojektowanej laboratoryjnie, lecz z zastosowaniem gotowych receptur. Zgodnie z przyjętą recepturą wykonuje się dozowanie składników jedną z niżej opisanych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony