Przerwy robocze w słupach i ścianach

Przerwy robocze w słupach i ścianach można wykonać na poziomie stóp fundamentowych i płyt stropowych. Rzadziej wykonuje się je poniżej poziomu podciągów lub w stropach grzybkowych poniżej głowic.

Betonowanie płyt i belek należy tak zorganizować, aby uniknąć przerw. Jeżeli jest to niemożliwe, przerwę roboczą pozostawia się w połowie rozpiętości belki lub płyty w miejscu najmniejszych naprężeń ścinających. Przerwa powinna ‚być pionowa. W tym celu w miejscach przerw ustawia się deski z wycięciami przeznaczonymi do przepuszczenia zbrojenia.

Przed wznowieniem betonowania beton oczys^eźa się dokładnie z resztek luźno przyczepionego betonu i obrzuca zaczynem cementowym. Przystępując do betonowania posadzek betonowych ustawia się najpierw deski wyznaczające grubość podłoża lub posadzki. Następnie betonuje się co drugie pole (rys. 6-32), aby łatwo można było wyjmować deski. Pozostałe pola wyrównuje się według powierzchni pól już zabetonowanych. Mieszankę betonową układa się łopatami d ściąga łatą. W stropach monolitycznych lub z nadbetonem posadzki są też układane na całej szerokości budynku przed wzniesieniem ścian następnej kondygnacji. Wzdłuż budynku układa się szyny stalowe, po których przesuwa się listwa wibracyjna, która wyrównuje beton nanoszony pompami lub wysypywany z kubłów. Na wyrównanej powierzchni betonu są układane dywaniki, odciągające nadmiar wody z betonu (patrz punkt 6.4.3.). Pozwala to świeży beton wygładzić zacieraczkami, co daje zupełnie równą powierzchnię, na którą można od razu naklejać wykładziny podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony