ROBOTY CIESIELSKIE

Obecnie roboty ciesielskie na budowach mają przeważnie charakter – usługowy w stosunku do innych rodzajów robót. Cieśla wykonuje różne roboty związane z urządzeniem placu budowy i elementy pomocnicze, jak rusztowania, deskowania itp. Jedynie podczas remontu budynków drewnianych lub ich wznoszenia, co ma teraz bardzo rzadko miejsce ze względu na brak drewna i ochronę przeciwpożarową, cieśla wykonuje roboty zasadnicze, tj. ściany, stropy, dachy i inne elementy podstawowe.

Roboty ciesielskie, niezależnie od tego, czy noszą charakter usługowy, czy wiodący polegają na przygotowaniu elementów drewnianych i ich wbudowaniu. Elementy przygotowuje się zarówno z drewna okrągłego, jak i tarcicy, przeważnie obrzynanej. Wykonuje się je przez poddanie materiału obróbce ręcznej lub mechanicznej polegającej na: a) dzieleniu materiału wg wymiarów elementów, b) wyrobieniu zaciosów potrzebnych do łączenia elementów, c) ewentualnym wyrównaniu lub impregnowaniu powierzchni drewna^ Wycinanie elementów oraz nada-wanie im potrzebnych wymiarów i kształtu wykonuje się za pomocą różnego rodzaju narzędzi o ostrzu pojedynczym, jak np. siekiera czy dłuto, lub zespole ostrzy, np. piła. Obróbkę taką nazywamy skrawaniem. Łączenie elemntów nazywa się obróbką złączeniową, zaś zabezpieczanie drewna przez impregnowanie

lub wyrównywanie powierzchni elementów stanowi obróbkę wykończeniową. Obróbki złączeniowe i wykończeniowe odgrywają w robotach ciesielskich niewielką rolę. Występują one głównie w robotach stolarskich, gdzie łączenie elementów polega przeważnie na klejeniu, zaś wykończenie powierzchni może być bardzo różnorodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony