Roboty zbrojarskie

Celem robót zbrojarskich jest wykonanie i ułożenie w formie szkieletu zbrojenia. ‚Szkielet zbrojeniowy elementu żelbetowego może składać się ze stalowych prętów gładkich lub żebrowanych o średnicy 4,5 do 40 mm, zwanych wiotkimi, albo z kształtowników stalowych i prętów wiotkich. Zbrojenie z kształtowników stalowych nazywa się sztywny m lub samonośnym, gdyż można je ustawić bez deskowania, a nawet wykorzystać do mocowania na nim tarcz deskowania.

Sztywne zbrojenie przygotowują ślusarze-monterzy konstrukcji stalowych, zbrojenie wiotkie zbrojarze. Przygotowanie zbrojenia z wiotkich prętów obejmuje: oczyszczenie, wyprostowanie, pocięcie i wygięcie. prętów oraz zmontowanie z nich szkieletu. Przygotowanie zbrojenia sztywnego wymaga przycięcia kształtowników i blach łącznikowych, dopasowania styków w złączach oraz złożenia i pospawania szkieletu.

Oprócz wkładek sztywnych szkielet zbrojenia składa się również z wkładek wiotkich, które przygotowuje się tak samo jak do szkieletów złożonych z samych prętów wiotkich. Oba szkielety sztywne i wiotkie łączy s^ę przez spawanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony