Szkło tnie się na

Szkło tnie się na równych stołach drewnianych. Najważniejszym narzędziem szklarza jest diament (rys. 9-24a) lub kółko (rys. 9-24b), którym nacina 011 taflę szkła, aby równo wzdłuż rysy się złamała. Na uchwycie tych narzędzi obsadzona jest oprawka z wycięciem służącym do obłamywania cienkich pasków szkła.. W oprawce zamocowany jest diament lub kółko z twardej stali. Narzędzia te są różnej wielkości, zależnie od grubości ciętego- szkła.

Podczas nacinania szklarz prowadzi diament wzdłuż linijki. Częściej używa jednak do tego celu kątownika, który ułatwia mu obcięcie szyby pod kątem prostym.

Do obcinania drutu i wyjmowania szpilek szklarz używa obcęgów lub płaskich szczypiec. Jeżeli w szkle trzeba wywiercić otwór, szklarz używa specjalnego, graniasto zakończonego wiertła. Szlifowanie lub zukosowanie krawędzi szyby wykonuje się na szlifierce z odpowiednio twardą tarczą ścierną.

Obecnie okna aluminiowe, świetliki i okna drewniane szkli się szybami podwójnymi, przygotowywanymi fabrycznie, często- ze szkła nie przepuszczającego promieni podczerwonych. W fabryce szyby skleja się paskiem grubości paru mm, układanym wzdłuż, obwodu szyby. Powietrze spomiędzy sklejonych szyb wypompowuje się i na jego miejsce wtłacza gaz szlachetny. Szyby takie mocuje się na kit, na uszczelki gumowe lub z tworzywa sztucznego, jak szyby w wagonach kolejowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony