W obniżonych temperaturach

Już w temperaturze od +5° do 0°C konieczne jest staranne przygotowanie betonu i unikanie nadmiaru wody zarobowej. W celu podwyższenia temperatury układanego betonu powinno się do jego przygotowania używać podgrzewane kruszywo i wodę. Wskazane jest stosowanie cementu szybko twardniejącego, który wydzielając dużą ilość ciepła w czasie wiązania, jest mniej wrażliwy na niską temperaturę.

W obniżonych temperaturach w celu przyspieszenia wiązania cementu lub obniżenia punktu zamarzania wody zarobowej stosuje się domieszki chemiczne. Obniżenie temperatury zamarzania wody uzyskuje się przez dodanie do wody zwykłej soli kuchennej (NaCl). Wywołuje ona jednak wykwity na betonie i ułatwia korozję wkładek zbrojeniowych.

Najczęściej stosowaną domieszką jest chlorek wapnia. Przyspiesza on wiązanie cementu, a tym samym zwiększa samo- nagrzew betonu. Chlorek wapnia dodaje się w ilości l-i-6% w stosunku do masy cementu. Z uwagi na to, że chlorek wapnia również ułatwia korozję zbrojenia, do elementów żelbetowych nie powinno się go dodawać więcej niż 2% i to tylko do betonów, które będą znajdowały się w warunkach zwykłej wilgotności (poniżej 60% wilgotności względnej powietrza).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony