Wykonanie malowania olejnego

Wykonanie malowania olejnego poprzedza dokładne oczyszczenie powierzchni tynku z kurzu oraz wyrównanie zaprawą wszelkich uszkodzeń, rys i pęknięć. Następnie podłoże zagrunto- wuje się pokostem. Po wyschnięciu gruntu wyrównuje się podłoże szpachlówką, tj. masą składającą się z glinki, wody z dodatkiem kleju i pokostu. Wyschniętą szpachlówkę szlifuje się pumeksem. Zależnie od tego, jak gładką powierzchnię chcemy otrzymać, szpachlowanie i szlifowanie szpachlówki wykonuje się raz, dwa lub trzy razy. Każde następne szpachlowanie wykonuje się coraz tłuściejszą szpachlówką, zawierającą więcej pokostu.

Przygotowanie powierzchni drewna pod malowanie polega na przeszlifowaniu papierem ściernym. Następnie sęki i zabitki żywiczne pokrywa się roztworem szelaku, po czym całą powierzchnię gruntuje gorącym pokostem zabarwionym ochrą. Po wypchnięciu gruntu drewno szpachluje się tak samo jak tynki.

Podłoża metalowe należy również najpierw oczyścić, a następnie zagruntować farbą miniową i wyrównać szpachlówką miniową. Farbę olejną rozprowadza się możliwie najcieńszą, jednolitą warstwą. Farbami kolorowymi maluje się dwu- lub trzykrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Promujemy
Kategoria Strony